+380 63 64 806 78
+380 68 46 777 59

+380 63 64 806 78 +380 68 46 777 59 Працюємо:
Пн-Сб: 9:00-18:00
Нд: 10:00-16:00

Ваш кошик 0

Травневі роботи в саду

Травневі роботи в саду

Травень, квітучий місяць весни, древні слов'яни звали "Ярець" (на честь божества родючості Ярило). Мав він і прізвиська: "протальник", "травень", "цвітень", "травний". Сучаснау назву місяць отримав від латинського слова - "Майус" - від давньоримської богині природи Майї. На Русі любили цей місяць, адже недарма склали про нього такі "теплі" прислів'я: "Май - усього року рай", "Травень - солов'їне літо".

 

Надзвичайно гарний сад в травні, коли зацвітають плодові дерева, вкриваючись біло-рожевим цвітом. Але в цей час додається і турбот у садівників: треба докласти всіх зусиль, щоб поворотні весняні заморозки не погубили квітки і не знищили урожай.

 

Першими з плодових дерев розкривають свої бутони вишня, груша та дика яблуня, а з дерев в цей час зеленіють бузина червона і тополя, і тільки потім з'являться листя у черемхи, вільхи, жимолості, в'яза, ліщини, жовтої акації, глоду і бузку.

 

Травень сповнений турбот у садівників. Їх так багато, як ні в якому іншому весняному або літньому місяці. До цього часу вже майже всі роботи ведуться у відкритому грунті: потрібно встигнути підготувати грунт і посадити всі культури в свій термін. Але тільки не потрібно хапатися за все відразу, прагнучи будь-що-будь перевершити сусідів! Краще поберегти здоров'я і все ретельно спланувати у відповідності з термінами посадки.

 

 

В саду

У перших числах травня слід закінчити всі роботи, що не виконані за умовами погоди або інших причин в квітні: формування та обрізку, посадку і пересадку плодових дерев, щеплення і перещеплення дерев, обробку грунту на пристовбурних колах і в міжряддях, мульчування пристовбурних кіл.

Одне з найбільш важливих справ у травні для садівника - захист плодових дерев, ягідних чагарників та інших рослин від шкідників і хвороб. Намагайтеся уникати при цьому отрутохімікатів. Для цих цілей краще використовувати старовинні," дідівські" способи - ручний збір шкідників і обприскування різними відварами і настоями рослин, що зустрічаються в саду або поруч з ним: полину, кульбаби, ромашки, деревію і т. д., а також за допомогою зеленої, непораженной хворобами бадилля картоплі, томатів, плодів стручкового перцю.

Під час набрякання бруньок (це може бути і в квітні) з дерев і кущів струшують на підстилку яблонного довгоносика-квіткоїда, вишневого довгоносика, плодового пильщика, малинового жука. Найкраще це робити вранці, при температурі повітря не вище 10 ° С - в цей час жуки володіють уповільненою реакцією і звичайно не відлітають. Процедуру повторюють через п'ять днів 2-3, при більшій чисельності жуків - до чотирьох разів. 

При появі на агрусі і смородині 3-4 листочків грунт під кущами тимчасово закривають толем, поліетиленовою плівкою, іншими зручними матеріалами, щоб шкідники не могли вибратися з грунту. Після цвітіння цих культур вручну збирають і знищують уражені огневкой ягоди та її павутинні гнізда. 

У травні нерідко бувають заморозки, тому необхідно уважно стежити за змінами температури повітря. У разі потреби розпалити димові багаття, щоб захистити квітки плодових дерев від заморозків. Димлення проводять і на плантаціях суниці, так як від весняних заморозків страждають самі перші квітки, дають найбільш великі і ранні ягоди. У холодні вечори ряди суниці вкривають щільним папером або хоча б газетами. 

Щоб влітку під вагою врожаю пагони малини НЕ полягли і не зламалися, їх до цвітіння підв'язують. У практиці садівництва застосовують шпалерний, віяловий і коловою способи підв'язки. При шпалерний спосіб (це кращий спосіб) уздовж рядів за встановленими стовпів натягують два-три ряди дроту, до яких підв'язують пагони малини. При віяловому способі з двох сторін куща забивають кілки висотою 1,2-2 м, до кожного колу віялом прив'язують по половині двох сусідніх кущів малини. При коловими способі гілки куща підв'язують до кілка, вбитого біля центру куща. 

Ретельно обробляють посадки суниці. Знищують старі, торішні, заражені, хворі та жовті листя, отплодоносившие квітконоси, укорінені вуса, прополюють і підживлюють рослини. Перед розпушуванням грунту вносять сечовину (2,5-3 кг на 100 м2) або аміачну селітру (3-4 кг на 100 м2). Добрива загортають у грунт між рядами і мульчують перегноєм, торфом, синтетичною плівкою. Травень - найкращий час для посадки суниці. Посаджені в цей час рослини на наступний рік сформують нормальний урожай ягід. 

За сприятливих погодних умов вже в третій декаді травня закінчується цвітіння, утворюються зав'язі і починається активний ріст рослин. У цей період потрібно стежити за вологістю грунту. При сухій погоді організують полив для забезпечення нормального росту плодів і визрівання пагонів. Непогано в цій фазі застосувати підживлення рослин азотом, фосфором і калієм з розрахунку на 1 м2 сечовини 10-15 г, суперфосфату 20-30 г та калійної солі 15-20 р. 

Для залучення запилювачів саду, і насамперед бджіл, вздовж парканів і в інших зручних для цього місцях висівають нектароносні рослини: кріп, гірчицю, конюшину, пряні рослини. Вони ж привертають в сад і корисних комах: златоглазок, журчалок, наїзників і" божих корівок". 
 

Посадка і пересадка дерев і чагарників

 

Якщо наприкінці квітня не вдалося посадити декоративні злаки і холодостійкі однорічники, вирощувані безрозсадним способом, перша декада травня для цього - найбільш відповідний час. При сухій спекотній погоді до появи сходів ґрунт краще прикрити покривним матеріалом, проте при появі сходів укриття треба зняти.

 

Весняні посадки і пересадки здійснюють після відтавання і прогрівання ґрунту, коли ґрунт підсохне, до початку активного розпускання бруньок і утворення пагонів. Зазвичай цей період, залежно від наростання позитивних температур, триває всього 10-20 днів. В умовах середньої смуги нечорнозем'я цей період припадає на кінець квітня - початок травня.

 

У весняний період у рослин починається сокорух, вони біологічно готові до зростання, активного коренеутворення, тому досить швидко приживаються після посадки. Дерева і чагарники можна пересаджувати протягом усього року, але в зимовий і літній час їх необхідно пересаджувати з прикореневою грудкою землі, а у весняний та осінній періоди пересадку можна проводити і з відкритою кореневою системою.

 

Порядок виконання посадочних робіт:

  • підготовка рослин до пересадки, пов'язана вибором здорового посадкового матеріалу і подальшим викопуванням саджанців;

  • транспортування до місця посадки на об'єкти, тимчасова прикопка, якщо це саджанці з оголеною кореневою системою;

  • підготовка ділянки для посадок, що включає планування, очистку, розбивку посадочних місць;

  • підготовка грунту або рослинної землі для пересадки;

  • риттям, котлованів і траншей;

  • посадка рослин.

  • догляд за деревами та чагарниками

  • перекопка землі під деревами та чагарниками.

 

Обприскування проти шкідників і хвороб. Обприскування не можна робити під час цвітіння. Тому роботи з обприскуванню слід завершити до початку цвітіння, а продовжити їх можна буде тільки після закінчення періоду цвітіння.

 

Підживлення. У весняний період, коли в рослин починається активний ріст кореневої системи і надземної частини, їм необхідна підгодівля мінеральними і органічними добривами.

 

Для забезпечення гарного росту пагонів і молодих коренів, зменшення осипання зав'язі перед цвітінням яблуні, вишні, груші і сливи підгодуйте дерева рідкими органічними або мінеральними добривами. Їх краще вносити в кільцеві борозни завглибшки 8-10 см, зроблені навколо дерев на відстані 1-1,5 м від штамба. З органічних добрив ефективні розчин коров'яку або пташиного посліду (1 кг на два відра води), з мінеральних - сечовина (1 столова ложка на відро води). Не забудьте підгодувати ягідні чагарники і суницю.

 

Багато садівники через брак органічних добрив для підживлення рослин використовують зброджені бур'яни, які разом з квітами і корінням завантажують на 3/4 в бочку і заливають водою. Якщо бочка металева, пофарбуйте її зсередини масляною фарбою, інакше вона швидко проржавіє. Через два тижні готовий настій зброджених бур'янів можете використовувати для підживлення, розвівши його водою 1: 2. За своїми поживними якостями він не поступається гною. Цей настій, розведений 1: 5, можна використовувати і для обприскування садових рослин проти шкідників.

 

Полив. При весняних посадках рослини потребують постійного і систематичного поливу. 


Підготовка грунту для створення квітників, посадка

Квітник є одним з основних елементів декоративного оформлення присадибної ділянки. Заходи щодо створення квітника визначаються його видом і особливостями виростання використовуваних в ньому квіткових рослин.

 

Підготовка ґрунту виконується за 2-3 тижні до посадки рослин і полягає у створенні родючого шару: для літників - не менше 20-25 см, багаторічників - 30-40 см, для дрібних килимових - близько 15 см.

 

При створенні квітників спочатку планують і очищають ділянку, а потім викопують котлован відповідного розміру і конфігурації. На ґрунтах з легким механічним складом (пісок, супісок) на дно укладають шар глини товщиною не менше 10 см, на глинистих ґрунтах роблять дренаж. У котлован насипають заздалегідь підготовлену, заправлену добривами рослинну землю, враховуючи, що грунт дає усадку близько 5 см. Від середини квітника до краю повинен бути невеликий ухил, а сам квітник повинен підніматися на 5-10 см над поверхнею газону і доріжок.

 

Плануючи посадку рослин, треба пам'ятати, що в травні ще бувають заморозки.

 

Для посадки беруть добре сформувалася розсаду в стадії цвітіння. Квітники влаштовують також способом посіву насіння квітів в заздалегідь підготовлений грунт.

 

Посів в грунт теплолюбних однорічних рослин, серед них: настурція, портулак, нагідки, левкой, бурачок, запашний горошок, резеда, іпомея, соняшник. Початок травня - останній термін посіву декоративного соняшнику та іпомеї.

 

Сіянці теплолюбних культур, отримані від посіву в кінці квітня, на початку травня необхідно розпікірувати або прямо в грядки тепличок або парників (чорнобривці, амаранти, жоржини, декоративну капусту), або в горщики (цинію, бальзаміни, акроклінуми, колеуси, целозию, однорічні хризантеми ).

 

У теплі дні парники з розсадою потрібно відкривати, а теплички якнайкраще провітрювати. В особливо спекотні дні на скло теплиць добре покласти солом'яні мати або інший матеріал для притінення. Поливати розсаду треба рано вранці або ввечері, щоб сонце не обпекло мокре листя.

 

Посадка розсади лев'ячого зіва, пеларгонії, гвоздики Шабо, тютюну, чорнобривців, діморфотека, айстр, лобелії, космеї, цініі, агератума, кларкії.

 

  1. Наприкінці травня сіють дворічники:садовий дзвіночок, гвоздику Гренадін, незабудку, наперстянку, гвоздику бородату, стокротку, рожу.

 

Посів багаторічників, серед них: люпин, ясколка, хризантема, піретрум рожевий, гвоздика периста, арабис, рудбекія, гіпсофіла, бурачок, аквилегия.

 

Поділом розмножують такі багаторічники: рудбекію, функию, деревій, хризантему, карпатський дзвіночок, барвінок, вероніку сиву, чебрець, чистец, молодило, золотарник, флокс волотисте, гелі-ніум, астру, очиток, соняшник, примулу.

 

Розмноження зеленими живцями айстри, очітка, ге-леніума, флокси волотисте, золотарника, молодила, барвінку, деревію.

 

 

Боротьба з шкідниками та хворобами

Приділіть особливу увагу боротьбі з шкідниками та хворобами в саду. Якщо до розпускання бруньок (у квітні) ви не зробили обприскування концентрованою сечовиною (500 г на 10 л води), то обробку проведіть тільки у фазі бутонізації. На штамбі плодових дерев розвісьте ловчі пояси на висоті 30-40 см від ґрунту.

 

Проти молодих гусениць, кліщів і попелиць зробіть обприскування настоями і відварами інсектицидних рослин, зольно-мильним настоєм, часниково-гірчичним настоєм (300 г часнику, 2 столових ложки гірчиці, 2 столові ложки хвойного екстракту і 40 г мила на 10 л води). Ефективне обкурювання дерев шляхом спалювання тютюнового пилу.

 

Від комплексу хвороб хороші результати дає обприскування поліхомом (40 г) або полікарбоціном (40 г на 10 л води).

 

Від брунькового кліща на чорній смородині ефективна колоїдна сірка (50 г на 10 л води) або часниково-гірчичний настій, рецепт якого наведений вище. Проти скляниці, галиці, вогнівки і пильщика кущі чорної смородини та агрусу обробіть настоями інсектицидних рослин, а при наявності борошнистої роси - настоєм напівпереапрілого гною на початку появи хвороби, повторивши обробку через тиждень.


Проти гусениць-листокруток, шовкопряда, молі та ін. Обробіть дерева лепідоцидом (20-30 г), дендробаціллін (30-50 г на 10 л води) при середньодобовій температурі не нижче 18 ° С. Ефективно обкурювання дерев шляхом спалювання тютюнового пилу.

У період розпускання бруньок на малині замульчуйте грунт під кущами торфом або іншими матеріалами шаром 5-7 см, це допоможе позбавитися від малиною галлиці. Протималинового жука проведіть обприскування настоєм золи або трав'яний-часниковим настоєм (200 г сухого полину і чорнобривців, які настоюють в 2-3 л води в окремих судинах протягом відповідно 2 годин і 2 доби, додають 100 г мезги часнику і доводять загальний об'єм води до 10 л). 

Дуже важливо - не запізнитися з обприскуванням суниці від малинно-суничного довгоносика, обробіть рослини фітовермом відразу ж, як тільки на листках з'являться круглі акуратні дірочки (ще до висунення квітконосів). Проти грибних хворобзастосовуйте обробку Фітоспорін. Застосовуйте та механічне знищення шкідників. У період розпускання бруньок і бутонізації з дерев яблуні струшуйте жуків яблуневого квіткоїда на підстилку, змащену липкою речовиною, і знищуйте їх, спалюючи в багатті. Повторюйте таку процедуру з інтервалом в 3-4 дні. Те ж саме повторіть і на малині з малинним жуком і довгоносиком-квіткоїдом.

При масовому скупченні малинно-суничного довгоносика дозволено обприскування карбофосом (75 г на 10 л води) в період початку висунення квітконосів (але не пізніше).

Проти сірої попелиці допоможе обприскування грунту під кущами суниць хлористим калієм (100 г) або настоєм золи (1-2 кг на 10 л води). Проти антракноза і плямистостейрекомендується обприскування 1% -ною бордоською рідиною.

Під час цвітінь смородини перевірте квітки на махровість: блідо-лілові квітки з вузькими зрощеними пелюстками - ознака захворювання куща махровістю. Хворі кущі викорчовуйте та спалюйте.

На червоній смородині обривайте листя зі здуттями, уражені червоною галловою попелицею. Молоді пагони плодових рослин, на яких з'явилася тля, скупайте в мильному розчині, в настої часнику або тютюну.

 

Кісточкові культури обприскайте проти коккомікоза, кластероспоріозом, монилиоза 1% бордоською рідиною, повторивши обробку через 12-15 днів.

 

Своєчасно виконавши всі травневі роботи в саду, ви забезпечите отримання повноцінного і якісного врожаю плодів і ягід.

 

 

Домашня оранжерея

 

У травні багато кімнатних рослини вже радують нас активним ростом і цвітінням. Поливати їх потрібно рясніше, частіше підгодовувати. Адже, перебуваючи в обмеженому обсязі грунту - в горщиках, рослини швидше засвоюють поживні речовини, що знаходяться в ньому, а при поливах частина їх ще й вимивається. 

Удобрювати можна за різною схемою: або раз в 10-14 днів, або при кожному поливі використовувати дуже слабкий розчин добрив. За 1-2 години до підгодівлі рослини потрібно полити чистою водою.

 

Рекомендувати якісь види добрив не будемо, зараз в продажу великий асортимент мінеральних і органічних добрив.

У тихі погожі дні, коли температура повітря не нижче 18 ° С, можна влаштовувати кімнатним рослинам повітряні ванни - виносити їх вранці і до вечора на свіже повітря. Або навіть переселити на засклений балкон, якщо немає нічних заморозків. Літні канікули на вулиці йдуть на користь нашим кімнатним вихованцям.


 

 

Акції

Чому потрібно купувати рослини і садовий товар саме у нас